logo

23 Temmuz 2018

Türk girişimcilerinden ‘kişiye özel alçı’

Türk girişimcilerinin geliştirdiği ‘Sterilize Edilebilir MG0 (SM77)’ malzemesi sayesinde 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak “kişiye özel alçı” yapılabilecek.

Türk girişimcilerin 3 boyutlu yazıcılar için geliştirdiği ‘Sterilize Edilebilir MG0 (SM77)’ malzemesi, kırık-çıkık gibi ortopedik vakaların tedavisine inovasyon getirmeye hazırlanıyor.

Daha önce hastanelerde bu tür vakalar için alçı ve sargı kullanılırken, geliştirilen malzeme ile 3D yazıcılar yardımıyla dakikalar içinde hastanın ölçüleri alınıp, söz konusu özel maddeden “kişiye özel alçı” uygulanabilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent’te bulunan OO-KUMA’nın Kurucu Ortağı Arda Kocaman, 3D yazıcı ve bu yazıcıların sarf maddelerini yerli imkanlarla üretmeyi başardıklarını söyledi.

3 boyutlu yazıcıların neredeyse bütün endüstrilerde kullanıldığından bahseden Kocaman, “Yazıcı deyip geçmeyelim. Mekanik, elektronik ve yazılımın tamamı elimizden çıkıyor, bünyemizde geliştiriyoruz. İlgili konularda uluslararası patentler ile korumamız mevcut ve bunu kullanıyoruz. Bu seviyede, bu teknolojide yurt dışında birkaç firma var onlardan biri de biz olduk” bilgilerini verdi.

Medikal sektöre de hitap ediyor

Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ürettikleri Sterilize Edilebilir MG0 (SM77) maddesinin medikal alanda oldukça fazla kullanım olanağı bulduğunu anlatan Kocaman, şunları söyledi:

“Malzemeyi yaparken öngörmemiştik, ayakkabı tabanı yapan doktorlar, bir anda bir kitle haline gelip bizden bunu almaya başladılar. Kişiye özel ayakkabı tabanını, hasta tedavisinde kullanmaya başladılar. Biz bunu, esneklik gerektirdiği için mühendislik polimeri darbe uygulamaları için yapmıştık. Hiç beklemediğimiz medikal bir kapı bize açıldı. Kendileri uygulamaya başladılar.”

“Alçının yerine geçmeye başladı”

Medikal malzeme yapıldığında protez uygulamalarında kullanılacağını öngürdüklerini söyleyen Kocaman, “Hatta laboratuvar alanları ekipmanları medikal cihazlara yöneleceğini öngörüyorduk. O kadar aldı başını gitti ki, sadece bu işi yapan bu işte uzmanlaşmış ve hastalara doğru hizmet veren partner firmalarımız oluştu” dedi.

Uygulamanın alçının yerine geçmeye başladığını anlatan Kocaman, şöyle konuştu:

“Kişiye özel alçı, sterilize edilebilir bir malzemedir. Bu malzemeyi dünyada yapan iki firmadan biriyiz şu anda. Bu malzeme sayesinde, alçı dahil, korse dahil, protez ve tüm medikal cihazların uygulamalarına hitap etmeye başladık. Geçtiğimiz malzeme, son kullanıcı tarafında özellikle o alana açılmak için bizi şaşırtan bir şekilde, beklediğimizin çok ötesinde yol alıp güzel bir hikaye oluşturdu.”

“Ölçüleri hemen yerinde alıp üretelim ve hastaya uygulayalım”

Hastanelerin personel azlığı ve zaman yetersizliği gibi nedenlerle bu alandaki gerekliliği gördüğünden bahseden Kocaman, hastane yönetimlerinin doğru paydaş arayışına girdiğini vurguladı ve şunları söyledi:

“Partner firmalarımıza ekipman ve malzeme portföyü sunuyoruz. Onlar şu an şunu düşünüyor, ‘Biz bunu tamamen anahtar teslim olarak elimize alalım. Bünyemizde hastaya doğrudan, hastane içerisinde, anında, en kısa sürede uygulayalım. Ölçüleri hemen yerinde alıp, yanında üretelim ve hastaya uygulayalım, hastayı taburcu edelim.’ Bu yönde bir kurulumu yapmak için harekete geçiyorlar. Tabi regülasyonların bu devrimsel hizmete uyumu şu anda eş zamanlı olarak sürmekte ve gerekli medikal sertifikasyonlar başarı ile sağlanmakta. Hastane yönetimleri bunlarla uğraşıyorlar, nasıl ölçeklendirebilir, ne yaparız diye… Teknoloji ve malzemeyi tek yerden verdiğimiz için, bu tip soruların hepsine cevap verebiliyoruz. Tek hastane içerisinde kolaylıkla ölçeklendirebiliyor, binlerce hastaya kadar çıkabiliyorlar.”

Rekabet avantajı ve esneklik

OO-KUMA Kurucu Ortağı Gökhan Gönültaş ise 3D yazıcı endüstrisinde makine, yazılım ve malzeme geliştiricisi olarak yüksek katma değerli ürün geliştirerek üretim yaptıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Ürünlerin tamamı doğrudan 3 boyutlu üretim uygulamalarını kapsamaktadır ve malzeme çeşitliliği sayesinde mevcut tüm sektörlere doğrudan penetre etmektedir. Ürünlerimiz, 3-boyutlu üretim esaslı, FDM teknolojisine yönelik masaüstü ve endüstriyel büyük ölçekte, patentli iki tane cihaz ile SLA teknolojisine yönelik masaüstü cihaz olmak üzere 3 adet makinedir. Bu teknolojilere ait fonksiyonel mühendislik polimerlerinden üretilen filamentler ve fotopolimer reçineleri de geliştirmekte ve üretmekteyiz.”

 

Share
18 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?